Azerbaycan Karabağ savaşı. Ermenistanın çirkin oyunları !

 Hepimizin bildiğı üzere 27 Eylül sabahı Ermenistan tarafı sabah saatlerinde Azerbaycan'a çirkin saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırı sonucu yüzlerce sivil insanlar şehit edildi. Daha yüzlerce insansa yaralandı ve, evsiz kaldı. Küçücük çocuklar kansızcasına Hocalı katliamında olduğu gibi katl edildi. Bunun üzerine Ermenistan tarafı kendinı Avrupa tarafında suçsuzmuş gibi tanıtmaya başladı. 44 günlük bu kanlı savaşta sonuç olarak sahada Azerbaycan zafer kazandı. Ancak işin masa tarafı muamma. Nedeni ise Azerbaycan Cumhur Başkanı sayın İlham Aliyev'in masada bazı kararlar alması. 


Bu kararların başlıca sebepleri  Rusya'nın Azerbaycanın kadim toprakları olan Dağlık Karabağa, barış gücü olarak yerleştirilmesi. Tabiki de Dağlık Karabağ da, bir tek Rusya yok. Bunun yanı sıra Türkiye'de yakın zamanda Azerbaycan'da ordusu yerleştirilecek. Hatta bir kısım mayın temizleme ekibi Karabağda faaliyetine başlamış durumda. Bu savaşta her iki taraf maddi ve manevi zararlara uğradı. Ancak en büyük zararı ise Ermenistan tarafi yaşadı. Bölgede yanlız başına kalan Ermenistan, ne yapacağını şaşırmış durumda.


Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise, bölgede Fransa ve diğer dış güçlerden yardım dilenmesi ve bu yardım çağrısının karşılıksız kalması oldu. En büyük desteği Rusya'dan bekledi. Ancak Rusya Dağlık Karabağın zaten Azerbaycan toprağı olduğunu ve bunun BMT kararlarında da belirtildiğini söylediler. Bu konuşmayı bizzat Rusya devlet başkanı Vladimir Putin kendisi yaptı. Bu açıklamadan sonra, Ermenistan'da halk sokağa döküldü. Rusya'ya karşı sert ittihamlarda bulunuldu. Vladimir Putin'e karşı ağır hakaretler içeren bir protestolar baş kaldırdı.


Azerbaycan'ın bu haklı savaşın da en büyük destekçileri Türkiye, Pakistan Israil, Ukrayna ve Gürcistan oldu. Sözde türk dünyası olan post sovet ülkelerinin hiç biri açık bir şekilde Azerbaycanı desteklemedi. Ermenistana en büyük desteği sağlayan ülke İran oldu. İran savaşın ilk başlarından beri Ermenistana yüklü miktarlar da, Silah mühimmat ve Askeri araç yardımında bulundu. Ve bunu açık bir şekilde yaptı. Azerbaycan ordusunun güçlü askerleri savaş sonucu Zengezur ve Zengilan bölgesini işgalden kurtararak İran ve Ermenistan ilişkisini böylelikle kesmil oldu. Savaşın son zamanların da, artık İran hükümeti "Bizler savaşın tarafında değiliz. Her iki taraf için bir an önce savaşı durdurmalarını talep ediyoruz. Eğer Azerbaycan tarafı yalnışlıkla dahi olsa İran toprağına bir mermi bile atsa, bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödeyecektir." diye açıklama yaptı.


Bu da onu gösteriyordu ki, Iran açık bir şekilde Ermenistanı destekliyor. Bu kanlı ve Vatan savaşında Azerbaycan ordusu 2,783 Şehit verdi. Azerbaycan Cumhur Başkanı İlham Aliyev dün Şehit olmuş Askerlerin ailesine ev hediye etti. Bu vatan savaşın da, bulunan tüm askerlere, gazilere madalya ile terfi etti. Şehit olan asker kardeşlerimizin ailesine ise aylık 1500-2000 lira maaş bağladı. Gazi kardeşlerimize de aynı şekilde maaş ve ev  hediye etti. Bazı Gazilerimizin tedavi masrafları ve Türkiye'de tedavi olması imkanını sağladı.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski